HIZLI MENÜ - SIKÇA SORULAN SORULAR

 

 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi eğitim bursu veriyor mu?

   

  10 Mart 2009 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararıyla, Belediyelerin doğrudan üniversite / yüksekokul öğrencilerine burs ödemesine imkân sağlayan uygulama sona erdiğinden, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız tarafından yüksek öğrenim öğrencilerine burs verilmemektedir.


 • Sokakların asfaltlanması Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sorumluluğu altında mıdır?

   

  Sokakların asfaltlanması Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sorumluluğu altında değildir. Ancak; 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 7.maddesi (g) fıkrasına istinaden; meydan, bulvar, cadde ve ana yolların asfaltlanması Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olup diğer sokakların asfaltlanması ilgili ilçe belediyesi sorumluluğundadır.


 • Çöplerin toplanması Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sorumluluğu altında mıdır?

   

  Çöplerin toplanması ve şehrin genel temizlik işlerinden ilçe belediyelerimiz sorumludur. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak sorumluluğumuz ilçe belediyelerimizce toplanan katı atıkların (çöplerin) bertaraf edilmesidir. Bu kapsamda Seyitgazi Yolu?nda hizmet veren Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisimizde katı atıklar yakılarak elektrik enerjisi üretilmektedir.


 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesine ait salonları kullanmak için hangi bölüme ve nasıl başvuruda bulunmak gerekiyor?

   

  Kişi, kurum, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının talebi doğrultusunda Belediyemiz sorumluluğunda bulunan salonlar ücretsiz olarak kullanıma verilmekte veya Belediye Meclisi'nce belirlenen ücretlerce kiralanmaktadır. Tahsisler ile ilgili taleplerinizi info@eskisehir.bel.tr adresimize e-posta yoluyla veya Ana Hizmet Binamızda bulunan Evrak Kayıt birimimize dilekçe şeklinde iletebilirsiniz.


 • Otobüs ve tramvay seferlerini nasıl öğrenebilirim?

   

  Kent içi otobüslerimiz ve ilçe otobüslerimizin güzergah ve sefer bilgilerine www.eskisehir.bel.tr internet sitesi üzerinden, tramvaylarımızın güzergah ve sefer bilgilerine ise www.estram.com.tr internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin şehre kazandırdığı Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı ve Kentpark'a ulaşım ne şekilde sağlanmaktadır?

   

  Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı'na ulaşım Siyah 11, Kırmızı 11 ve Siyah 17 numaralı belediye otobüslerimiz ile veya Taşköprü Caddesi DSİ yanından hareket eden 16, 38 hat numaralı minibüsler ile sağlanmaktadır.

  Kentpark'a ulaşım ise SSK-OTOGAR veya Osmangazi Üniversitesi-Otogar tramvay hatlarımızla sağlanmaktadır.


 • İndirimli Eskart veya Serbest Kart başvuruları için gerekli evraklar hangileridir ve nereye başvurulması gerekmektedir?

   

  İndirimli Eskart ve Serbest Kart başvurularının tamamı Çukurçarşı’da bulunan BİLEM’e yapılmaktadır.

  Başvuru evrakları için tıklayınız. 


 • Otobüs - güzergah - durak hakkında şikayet ve taleplerimizi nereye iletebiliriz?

   

  Otobüs - güzergah - durak hakkında şikayet ve taleplerinizi 217 44 13 numaralı telefona ya da ulasim@eskisehir.bel.tr mail adresine iletebilirsiniz.


 • Şehrin cadde ve sokaklarını gösteren kent rehberini nereden, ne kadar ücret karşılığı temin edebilirim?

   

  Şehrin cadde ve sokaklarını gösteren Kent Rehberi; Büyükşehir Belediyemiz Gelir Şube Müdürlüğümüzden 30 TL (KDV Dahil) bedelle temin edilebilir.


 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan eğitim merkezlerinde hangi kurslar verilmekte, başvurular ne zaman ve ne şekilde yapılmaktadır?

   

  2001 yılında Eskişehirlilerin el becerilerini geliştirebilmeleri, kişisel gelişim sağlayabilmeleri ve meslek sahibi olmaları amacıyla ?Her Ev Bir Atölye Olacak? sloganı ile kurduğumuz ve bugüne kadar yüz binlerce kişiye sanat, enstrüman, bilişim ve teknoloji, kişisel gelişim, yabancı dil gibi bir çok alanda ücretsiz eğitim hizmeti sunmaktadır. ESMEK merkezlerimiz ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak için http://esmek.eskisehir.bel.tr/ sayfamızı ziyaret edebilir veya 0 222 220 76 88 üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.


 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan eğitim merkezlerinde verilen kurslarda gönüllü hocalık için nereye ve ne şekilde başvurmam gerekmektedir?

   

  ESMEK bünyesinde gönüllü eğitmen olmak isteyen vatandaşlarımız 0 222 220 76 88 üzerinden bizlere ulaşabilir veya Opera arkasında bulunan ESMEK merkezimizi ziyaret edebilirler.


 • Belediyenizin ağaç budama ayları hangi aylardır?

   

  Eskişehir Büyükşehir Belediyemiz ana caddelerdeki tretuvar ağaçlarından sorumlu olup, budama mevsimi Kasım ve Mart aylarıdır. Bu dönem iş programına göre değişiklik gösterebilmektedir. Budama taleplerinizi info@eskisehir.bel.tr üzerinden e-posta olarak bizlere iletebilirsiniz.


 • Alt yapı ve kanalizasyonla ilgili sorunlarımızı nereye bildirmeliyiz?

   

  Alt yapı ve kanalizasyonla ilgili sorunların doğrudan bildirim mercii, ilgili alt yapı kuruluşudur.

  5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 7.maddesine istinaden, alt yapı ile ilgili sorunların direk çözüm mercii şehrimizde;

  İçme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu - ESKİ Genel Müdürlüğü (ALO 185)
  Elektrik – OEDAŞ (ALO 186)
  Doğalgaz - ESGAZ A.Ş (0222 330 00 00)
  Telefon İnternet vb. – TELEKOM (0222 320 00 00)

  olup, alt yapı ile ilgili yatırım koordinasyonu ve ruhsatlandırma işleri Eskişehir Büyükşehir Belediyesi AYKOME Şube Müdürlüğü yetkisindedir.


 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin sosyal yardımlarından faydalanmak için gerekli koşullar nelerdir? Başvurular hangi bölüme ve nasıl yapılmaktadır?

   

  Sosyal yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın başvuruları Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığımıza bağlı Sosyal Yardımlaşma Şube Müdürlüğümüze alınmakta olup, alanında uzman personelimizce yapılan tahkikatlar sonucunda işleme konulmaktadır. Yardımlarımız hakkında detaylı bilgi almak için 0222 211 55 00/1374 üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.


 • Cadde ve sokaklarda kullanılan aydınlatma lambaları Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sorumluluğu altında mıdır?

   

  Cadde ve sokaklarda kullanılan aydınlatma lambaları Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sorumluluğu altında değildir.

  Enerji piyasası Düzenleme Kurumundan 10.07.2009 tarih ve 27284 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, Aydınlatma Yönetmeliğinin 4.maddesinin (1) fıkrası gereği, elektrik dağıtım şirketi kamunun genel kullanımına yönelik meydan, bulvar, cadde ve sokak aydınlatmasından ve bunlara ait gerekli ölçüm sistemlerinin tesis edilmesi ve işletilmesinden sorumludur. Bu yönetmelik gereği şehrimizde aydınlatma lambalarından OEDAŞ sorumludur. Konuyla ilgili talep ve şikayetlerinizi ALO 186 üzerinden 7/24 OEDAŞ’a iletebilirsiniz.


 • Hız kesici set talebinde hangi koşullar altında bulunabiliriz?

   

  Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünün 24.12.2007 tarih ve 2007/115 sayılı genelgesinde belirtilmiş olan ‘Şehir içi yollarda tahsis edilecek hız kesiciler’ başlıklı TSE 6283 standardı kapsamındaki yerlere (Okul önü vb. yerler) hız kesici set yapılmaktadır.

  Bu nedenle; talepte bulunduğunuz bölgenin okul önü olması şartı aranmakta olup, isteğinizi imzalı bir dilekçeyle ana binamızda bulunan Evrak Kayıt Birimine iletmeniz gerekmektedir.


 • Belediyenizin kültür sanat ve diğer etkinliklerinden nasıl haberdar olabilirim?

   

  Belediyemize ait tiyatro, senfoni, sergi vb. kültür sanat etkinlikleri ile çocuklara yönelik düzenlenen diğer tüm etkinliklerden sosyal medyada ‘EBB ETKİNLİK’ hesaplarımızı takip ederek haberdar olabilirsiniz.

   

  http://www.facebook.com/ebbetkinlik

   

  https://twitter.com/ebbetkinlik

   

  https://www.instagram.com/ebbetkinlik/


 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi nikah salonunda nikah işlemi için gerekli belgeler nelerdir? Başvurunun nereye yapılması gerekir? Salon ücreti ne kadardır?

   

  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EVLENDİRME MEMURLUĞU EVLENME BAŞVURUSU

  EVLENME EHLİYETİ VE ŞARTLARI

  On sekiz yaşını doldurmuş mahkemece koruma altına alınmamış olan erkek ve kadın başka bir kimsenin rızası veya iznine bağlı olmaksızın evlenir. Ayrıca;

  a) 17 yaşını tamamlayan erkek ve kadın anne- baba izni, anne- baba yok ise vasi veya vesayet makamının izni ile,

  b) 16 yaşını dolduran kadın ve erkek hâkimin izni ile evlenebilir.

   c) 15 yaşında olanlar hiçbir şekilde evlenemez.

  Yaşlarının küçüklüğü veya başka nedenle evlenmeleri anne- baba veya vasinin rızasına bağlı olanlar, müracaat sırasında evlenme beyannamesine bunların rızalarını gösterir belgeyi de eklemek zorundadır. Rıza belgeleri; noterden yapılabileceği gibi anne ve baba veya vasi tarafından bizzat evlendirme memurunun huzurunda da imzalanabilir. Anne- babadan birinin ölmüş olması halinde sağ olan veya boşanma halinde velayet verilmiş olan tarafın imzası yeterlidir.(Anne ve babadan biri ölmüş ise ölümü Nüfus Kayıt örneği ile belgelenecektir.) Rıza belgesi vasi tarafından imza edildiği taktirde vasi tayinine dair mahkeme kararı istenir ve dosyaya eklenir.

  MÜRACAAT

  Büyükşehir Evlendirme Memurluğu’na evlilik müracaatları hafta içi her gün 8.30 - 11.30 ile 13.00-16.00 saatleri arasında yapılmaktadır. Evlenecek kişi müracaat işlemini vekil olarak atadığı kişi vasıtası ile de yürütebilir. Bunun için özel vekâletname düzenlenmesi ve bu vekaletnamede vekalet veren ile vekili ve evleneceği kişinin tam kimlik bilgilerinin bulunması, evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğunun açıkça belirtilmesi şarttır. Evlendirme yönetmeliği madde 17; Vekâlet ile evlenme yapılamaz.

  Müracaat sırasında gerekli evraklar:

  1- Çiftlerin son medeni hali işlenmiş fotoğraflı nüfus cüzdanları istenmektedir. (T.C Kimlik numarası olmayan ve yıpranmış nüfus cüzdanları kabul edilmemektedir)  NÜFUS CÜZDANLARI DIŞINDAKİ KİMLİKLER YASA GEREĞİNCE KABUL EDİLMEMEKTEDİR.  Fotoğraflı nüfus cüzdanı gösterilmediği takdirde evlendirme memuru müracaatı kabul etmez (Evlendirme Yönetmeliği Md.18).

  2- Beş adet renkli vesikalık fotoğraf, Fotokopi fotoğraf kabul edilmemektedir. Verilecek fotoğrafların ön cepheden baş açık, sivil giysilerle çekilmiş olması ve kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerekir. (Kadınların alın çene ve yüzleri açık olmak şartı ile başörtülü fotoğrafları kabul edilir.)

  3- Aile Hekimliği veya Verem Savaş Dispanserinden kan tahlili ve akciğer filmi sonrası alınmış fotoğraflı evlenme sağlık raporları (Zübeyde Hanım Devlet Hastanesi)

  Yabancılar için, yetkili merkezi makamlarca veya o devletin yerel temsilcilikleri tarafından kişinin adını, soyadını, ana ve baba adı ile doğum tarihini, doğum yerini ve evlenmesine engel halinin bulunup bulunmadığını gösterir şekilde düzenlenerek verilmiş ve usulüne göre tasdik edilmiş olan belge, evlenme ehliyet belgesi kabul edilir. Evlenme Ehliyet Belgesinde anne- baba adı, yok ise“ anne- baba adını gösterir geçerli bir belge  (Doğum Belgesi) almak zorundadır.

  Bazı ülkeler Evlenme Ehliyet Belgesi ve Doğum Belgesi olarak iki ayrı belge şeklinde düzenlemektedir.  Doğum belgelerinin aynı zamanda kimlik belgesi olarak kullanılması ve bu belgenin ilgili makamlarca ikinci kez verilmemesi nedeniyle; doğum belgesinin aslına göre doğum bildirimi düzenlenerek tercüme edilmiş onaylı bir örneği ile birlikte teslim edilecektir.

  Pasaport ve vize süresinin dolmamış olması gerekmektedir.

  DOSYALARIN GEÇERLİLİK SÜRESİ

  Evlenme dosyalarının geçerlilik süresi, “Evlenme Ehliyet Belgesi”nin düzenleme tarihinden itibaren altı aydır. Bu süre içerisinde evlenme gerçekleşmediği takdirde dosya iptal edilir

  EVLENME İZİN BELGESİ

  Evlenmelerine engel bir hallerinin bulunmadığı ve belgelerinin de tam olduğu tespit edilen çiftlere istedikleri takdirde evlenme izin belgesi verilir.

  Böyle bir belgeyi alan çiftler yurt içinde ve yurt dışında evlendirmeye yetkili makam huzurunda ayrıca bir belgeye gerek kalmaksızın evlenebilirler.

  Çiftlerden birinin imzasının bulunduğu belge izin belgesi değildir. Bu belge evlenme beyanıdır. Böyle bir belgeyi getirenler istenilen diğer belgeleri de getirmek zorundadır.

  Evlenme İzin Belgesi, ancak çiftlerin fotoğraflarının, kişisel bilgilerinin ve imzalarının aynı form üstünde olması ile tanzim edilebilir.

  “Evlenme İzin Belgesi” verildiği tarihten itibaren altı ay süre ile geçerlidir.

  NİKAH GÜNÜ VERİLMESİ

  İstenilen evraklar tamamlandıktan sonra gün için müracaat edilecektir. Eksik evrakla müracaat yasa gereği kabul edilmemektedir. Çiftler en erken müracaat tarihini takip eden ikinci gün evlenebilirler. 
  Nikah günü talep ederken evrakların (altı ay) geçerlilik süresinin dolmamış olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

  ŞAHİTLİK ŞARTLARI

  Nikah şahidi olabilmek için; ergin, ayırt edebilme gücüne sahip olmak ve şahitliğini yaptığı kişiyi tanımak şarttır.(Çiftin; annesi, babası, çocuğu dışında 18 yaşını doldurmuş kardeşi dahil herkes nikah şahidi olabilir)

  Şahit, evlenme isteğine ait iradelerin açıklanmasına dair bildirimlerin serbestçe yapıldığına, şahitlik ettiği kişinin kimliğinin doğruluğuna ve akdin yapıldığına şahittir.
  Şahit olacak kişiler nikah öncesi kimliklerini görevli memura göstermek ve T.C kimlik numaralarını ve adreslerini bildirmek zorundadır.


  EVLENME ENGELLERİ

  a) Hısımlık;
   
  1- Üst soy ve alt soy arasında; kardeşler arasında amca dayı hala ve teyze ile yeğenleri arasında

  2- Kayın hısımlığı meydana getirmiş olan evlilik sona ermiş olsa bile eşlerden biri ile diğerinin üst soy ve alt soyları arasında

  3- Evlat edinen ile evlatlığın veya bunlardan biri ile diğerinin çocukları torunları ve eşi arasında evlenme yapılamaz.

  b) Evli olmak;

  Nüfus kaydına göre evli görünen bir kimse yeniden evlenemez. Müracaat sırasında önceki evliliğin ölüm boşanma veya evliliğin her hangi bir sebeple mahkeme kararı ile son bulmuş olması halinde evlenme engeli ortadan kalkar. Ancak buna rağmen bu durum aile kütüklerine tescil edilmedikçe yeniden evlenme akdi yapılamaz.

  c) Kadın için kanuni bekleme süresinin dolmamış olması;
   
  Boşanmış, evliliğin geçersiz olduğuna hükmedilmiş veya kocası ölmüş kadın boşanma veya evliliğin geçersizliğine dair mahkeme kararı olmadan veya kocasının ölüm tarihinden itibaren 300 gün geçmedikçe yeniden evlenemez.

  Ancak kadın 300 günlük süre dolmadan önce doğum yaptığı veya mahkemece bu sürenin kısaltılmasına veya kaldırılmasına karar verildiği takdirde bu bekleme süresi ortadan kalkar.

  d) Gaiplik durumunda;

  Gaipliğine karar verilen kişinin eşi mahkemece evliliğin feshine karar verilmedikçe yeniden evlenemez

  e) Sağlık raporunun bulunmaması

  KADININ SOYADI:  Kadın evlenince kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya nüfus müdürlüğüne yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir. Daha önce iki soyadı kullanan kadın bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir. (Soyadı kullanma isteğini nikah dairesine evrak teslimi sırasında belirtmesi gerekmekte ve soyadı dilekçesi sistemden çıktı olarak alınmakta evlendirme memuru önünde imzalanmaktadır.)


  MALREJİMİ SÖZLEŞMESİ: Eşler arasında herhangi bir sözleşme yapılmadığı durumda mal varlıkları ortaktır. Eşler, isterlerse bir mal rejimi sözleşmesiyle, kanunda belirlenen rejimlerden birini kabul edebilirler. Mal rejimi sözleşmesi, noterde düzenleme veya onaylama şeklinde yapılır. Mal rejimi sözleşmesinin taraflarca ve gerektiğinde yasal temsilcilerince imzalanması zorunludur. Mal rejimi talebi olan çiftler müracaat sırasında noterden yaptıracakları mal rejimi talep belgesini vermek zorundadırlar.

  Yukarıdaki bilgiler “Türk Medeni Kanunu” ve “Evlendirme Yönetmeliği” dikkate alınarak Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Evlendirme Memurluğu tarafından hazırlanmıştır.

   

    AÇIKLAMA

    hafta içi

  hafta sonu

    Büyükşehir Belediyesi
  Davetli Nikah Salonu ücreti

    645.00TL

    1195.00TL

   Büyükşehir Belediyesi
  Oda Nikahı ücreti

  155.00TL

    --

  Büyükşehir Belediyesi nikah salonları dışında düğün salonu, restaurant vb. gibi yerlerde kıyılacak nikah ücreti

  720.00TL

  720.00TL

    NOT: Yukarıda belirtilen ücretlere Uluslararası Aile Cüzdanı bedeli olan 160.00TL ilave edilecektir.  Başvuru Yeri:

  Büyükşehir Belediyesi Evlendirme Memurluğu : Eskibağlar Mah. Gençlik merkezi Sok. No:2 (Haller Gençlik Merkezi üst katı) ESKİŞEHİR
  Tel:0222 230 71 75

   

   

  NİKAH İŞLEMLERİNDE GEREKLİ SAĞLIK RAPORUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

   


 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin kültürel etkinlikleri arasında bulunan tiyatro ve senfoni konserlerinin biletleri ne zaman ve hangi noktalardan satışa sunulmaktadır?

   

  Eskişehir Büyükşehir Belediyemize bağlı Şehir Tiyatroları oyun biletleri her ayın 20-25'i arası, senfoni konserlerinin biletleri ise her Cumartesi günü satışa sunulmaktadır. Her iki etkinliğin biletleri Haller Gençlik Merkezi tiyatro gişesi ile İki Eylül Caddesi BSM gişesinden satışa sunulmaktadır.


 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan bölgeler ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerimizi yetkililere hangi kanallardan iletebiliriz?

   

  Belediyemize istek öneri ve şikayetlerinizi, bilem@eskisehir.bel.tr, info@eskisehir.bel.tr adreslerine e-posta göderebilirsiniz...

  0 222 211 55 00 nolu telefondan dahili 1202 ve 1221'i tuşlayarak ya da şahsen Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Birimimize (Kat:1 No:106) müracaat ederek iletebilirsiniz.


 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ESKART başvuru ve vizeleme işlemleri.

   

  Detaylı bilgi için tıklayınız ...


İLETİŞİM

ADRES: Arifiye Mah. İkieylül Cad. No:53 26010 ODUNPAZARI / ESKİŞEHİR
TEL: + 90 222 211 55 00
GSM: + 90 530 140 33 74
FAX: + 90 222 220 42 36
E-POSTA: info@eskisehir.bel.tr